Zrecyklujte svoje staré mobilné telefóny

Od druhej polovice apríla až do konca júna môžete aktívne prispieť k zlepšeniu životného prostredia vo vašom meste. V tomto období môžete odovzdať na predajných miestach spoločnosti Orange svoj starý mobilný telefón. V ktorejkoľvek predajni môžete nechať svoj starý telefón pri kúpe nového modelu, alebo môžete jednoducho priniesť svoj starý mobilný telefón či jeho príslušenstvo, ktorého sa chcete ekologicky zbaviť. Odovzdanie mobilu s cieľom jeho následnej ekologickej recyklácie je možné na piatich predajných miestach a to v Banskej Bystrici (Námestie SNP), Prešove (Hlavná ul.), Prievidzi (ul. G. Švéniho), Martine (Ul. 29. Augusta) a v Bratislave (Prievozská 6/A).

Zoznam všetkých zberných miest a miest spätného odberu nájdete aj na našej mape: http://www.naturelektro.sk/mapa-zbernych-miest/

Šesť miest, ktorých obyvatelia sa ukážu ako najviac ekologicky uvedomelí, získa finančný príspevok na výsadbu zelene v tej miestnej časti alebo lokalite, ktorá trpí nedostatkom zelene.

Recykláciou mobilných telefónov sa opätovne získavajú cenné materiály ako plasty z krytu a klávesnice telefónu, kovy ako nikel, lítium, zinok a platina z batérie telefónu a vzácne kovy ako striebro, zlato, paládium a platina z dosky tlačeného spoja. Plasty tvoria viac ako 50 % mobilných telefónov, kovy viac ako 25% a zvyšok predstavuje sklo, keramika, látky spomaľujúce horenie a pod. Ak použitý telefón zrecyklujeme dokážeme nielen využiť tieto vzácne materiály, ale zároveň nie je potrebné ťažiť ďalšie primárne suroviny čo je väčšinou spojené s vysokou spotrebou energie a prepravou vyťaženého materiálu na veľké vzdialenosti.

 

Viac informácií o súťaži nájdete na www.orange.sk/zelen.

« hore